Proti hadímu uštknutí … ? Echinacea!

Tom Post in Diary, Zdraví
Comments Off on Proti hadímu uštknutí … ? Echinacea!

Naneštěstí jsem trochu onemocněl, ale naštěstí mám u sebe nově láhev s extraktem z kořene (od firmy “Simply You”). Kupte si butýlku na:http://www.epam.eu/cz/online_obchod/epamy_50_ml

Pěkný přehled bylin online: http://www.epam.eu/cz/prirodni_leky_od_a_do_z#hermanek

Echinacea obsahuje četné účinné složky, o nichž se předpokládá, že posilují imunitní systém; v posledních letech se stala jedním z nejčastěji používaných rostlinných léčiv na světě.

Asi nejznámějším je silné působení echinacei jako stimulantu lidské imunity. Látky v ní obsažené mají schopnost povzbuzovat funkci bílých krvinek – obranného štítu lidského těla. Bílé krvinky, neboli lymfocyty, jsou strážci zdraví našeho těla, jsou to právě ony, kdo likvidují vetřelce ve formě virů a bakterií. Užíváním třapatky si tedy výrazně pomůžeme s celkovým posílením imunity, nacházíme v ní velkého pomocníka v oblasti prevence nemocí, jejichž původcem jsou škodlivé mikroorganismy.

Pro svou schopnost stimulovat produkci a funkci bílých krvinek je doporučována i při rekonvalescenci po prodělání nemoci, dokonce i po léčbě rakoviny chemoterapií a ozařováním. Stručně řečeno, echinacea pomáhá naše tělo dostat zpět do správné formy, chrání ho a posiluje.
Echinace purpurea – Třapatka nachová

Třapatka prošla mnoha obdobími různé obliby, než se nakonec stala jednou z nejznámějších volně prodejných léčivek. Od 70. let 19. století byla zatracována, pak opěvována, pak zapomenuta a nakonec znovu uznávána.
Dnes je velmi často užívána jako výtečný prostředek proti nachlazení a chřipkám. Mnoho vědeckých analýz potvrdilo, že je to bezpečný, velmi účinný stimulant imunitního systému, který pomáhá tělu překonat nejrůznější nákazy.

Historie

Echinacea pochází ze středodozápadu Severní Ameriky. Původně ji tisíce let používali domorodí indiáni na rány, kousnutí, bodnutí hmyzem a uštknutí hady. Vyplachovali si echinaceovými přípravky ústa při bolestech dásní, echinaceové tinktury používali na nachlazení, neštovice, spalničky, příušnice a artritidy.Usedlíky s rostlinou seznámili indiáni, později se stala místním lidovým léčivým přípravkem.V roce 1870 ji dodavatel patentních medicín Meyer přibral do svého čističe krve. Dr. Meyer byl přesvědčen, že echinacea vyléčí uštknutí chřestýšem a rozhodl se to dokázat. Roku 1885 zaslal vzorek Lloydovi, profesorovi na lékařském institutu v Cincinnati.

Lloyd byl zároveň jedním z prvních prezidentů Americké farmaceutické asociace. Llyod určil rostlinu jako echinaceu, ale nesouhlasil, že může vyléčit uštknutí chřestýšem. Dr. Meyer se proti tomu ohradil a trval na tom, že rostlina uštknutí vyléčí. Byl si tak jistý, že chtěl přijet s živým chřestýšem do Cincinnati, nechat se v Lloydově přítomnosti kousnout a tak dokázat, že rostlina vyléčí uštknutí. Lloyd ale bohužel nabídku odmítl. Vytrvalý Dr. Meyer zaslal echinaceu Lloydovu kolegovi J. Kingovi, který ji s úspěchem vyzkoušel na včelím bodnutí, vředech na nohou a mnoha infekčních onemocněních.

Časem přijal echinaceu i Lloyd, používal ji při léčbě zranění, jedovatých kousnutí a bodnutí, otravy krve, záškrtu, zánětu mozkových blan, spalniček, neštovic, malárie, spály, chřipky, syfilidy, kapavky. Lloydovo nadšení nebylo pouze vědecké. Jeho farmaceutická společnost vyrobila z echinacei několik přípravků. Na začátku minulého století bylo velkou vzácností, pokud v domácí americké lékárně nebyl.

Tinktura z echinacei

Echinacea se naneštěstí stala obětí války mezi ortodoxními lékaři, kteří uznávali pouze chemické léky a léčiteli, kteří tíhli k užívání přírodních léčiv. Roku 1909 bylo v časopise Americké lékařské asociace uvedeno:
„Echinacea…nepotvrdila svou pověst léčivé rostliny….“

Aby ne, když se celosvětově rozběhla mašinérie a lobing chemické farmacie a v období kolem druhé světové války, kdy se začala používat nová antibiotika se sláva a účinky echinacei úplně vytratily. Od 40. let 20 století do 70. let nebyla prakticky používána.

Léčebné využití

Echinacea obsahuje v kořenech látky označované jako echinakosid a echinacin, dále silice s obsahem humulonu, flavonoidy a další látky, které mají antiseptické a protivirové účinky, podporující činnost imunitního systému, trávení, zažívání, zvyšují nespecifickou obranyschopnost organismu, zlepšují hojení ran a vředů, působí příznivě při infekcích, chřipce, zánětech. Echinacea obsahuje v kořenech a nadzemních částech silici, beta-sitosterol, mastné kyseliny, fenolické látky a velké množství polysacharidů. Starého Meyera by velmi potěšilo, kdyby se dozvěděl, jak silný léčivý účinek jeho oblíbená bylina má. Mezi 50. a 80. lety bylo mnoha studiemi prokázáno, že rostlina skutečně výrazně posiluje imunitní systém a má výbornou schopnost léčit infekce.

Zvýšená imunita

Echinacea pomáhá léčit infekci tím, že posiluje imunitu. Když tělo napadnou choroboplodné látky, vyloučí buňky těla látky, které do napadené oblasti přitahují bílé krvinky likvidující infekci, takzvané mikrofágy. Rostlina také stimuluje B a T lymfocyty, které zodpovídají za imunitu. Atleti, kteří se účastní velmi náročných sportů, často pociťují snížení imunity. Němečtí vědci podávali 42 triatlonistům třikrát denně: placebo, minerální doplňky, nebo echinaceovou tinkturu.J eden měsíc po skončení triatlonu se u těch, kteří brali echinaceovou tinkturu, projevilo nejnižší narušení imunity.

Nákazy

Nejen že posiluje imunitní systém, echinacea dokonce pomáhá likvidovat mnoho různých druhů nebezpečných virů, bakterií, hub a prvoků. Tím je potvrzeno tradiční využití rostliny při ošetřování ran a léčbě mnoha infekčních nemocích. Echinacea potírá infekci několika různými způsoby.

Za prvé, obsahuje echinakosid, přírodní antibiotikum, které má široké spektrum antimikrobiotického účinku.

Za druhé, posiluje tkáně proti útoku choroboplodných zárodků. Tkáně obsahují kyselinu hyaluronovou, která slouží jako štít škodlivým mikroorganismům. Mnoho zárodků tvoří enzym hyaluronidázu, který jmenovanou ochranu rozpouští a zárodky pak mohou proniknout do tkání a způsobit nákazu. Echinacea však obsahuje další látku – echinacein, která napadá výše jmenovaný enzym nepřátelských mikroorganismů a nedovolí jim tedy proniknout do tkání.

Za třetí, echinacea napodobuje interferon, což je látka tvořená tělem, která napadá choroboplodné zárodky. Těsně před zánikem infekcí napadené buňky se z ní uvolní malé množství interferonu, který zvyšuje schopnost okolních buněk odolat náporu infekce. Echinacea má podobný účinek. Vědci namočili buňky do echinaceové tinktury a pak je vystavili účinku silných virů – angína,herpes. V porovnání s buňkami bez echinaceové tinktury se nakazilo virem jen velmi malé množství buněk před tím namočených do tinktury. Němečtí výzkumníci dosáhli díky echinaceové tinktuře úspěchů při léčbě: angíny, bronchitidy, tuberkulózy, zánětu mozkových blan, ran, aftů, černého kašle, infekce uší a především nachlazení a chřipky.

Nachlazení a chřipka

Na konci 90. let 20. století se mnoho studií zabývalo účinky echinacey na nachlazení. Některé prokazovaly účinnost echinacei na slabší nachlazení, ale jiné i na velmi silné chřipky. Roku 1999 se dva lékaři z Wisconsinu rozhodli, společně s přírodním lékařem z Bastyrovy University poblíž Seattlu, analyzovat všechny zprávy zabývající se účinkem echinacei na infekce horních cest dýchacích. Prošli osm výzkumů, kterých se zúčastnilo přes 10.000 lidí, při nichž byly užívány všechny části rostliny a z nichž všechny zahrnovaly dvojité slepé pokusy.

Tady je jeden typický příklad ze jmenovaných 8 studií: Ve velké švédské továrně na nábytek našli zdravotníci 600 pracovníků se známkami začínající chřipky. Polovina nemocných zaměstnanců dostala placebo a zbytek pak dostal echinaceovou tinkturu – první den 20 kapek každé 2 hodiny, další dny pak 20 kapek 3 krát denně, celková doba léčby nepřesáhla 10 dní. Mezi lidmi užívající placebo byla průměrná doba uzdravení 8 dní, mezi lidmi beroucími echinaceovou tinkturu to byly jen 3 dny. Všech 8 studií mělo obdobné výsledky. 6 z nich uvádělo výsledky statisticky významné. Zbylé dvě sice ne, ale alespoň potvrdily výsledky předchozích studií. Závěr analýzy: echinacea je účinným lékem na chřipku a nachlazení.Ve všech případech snížila rostlina délku trvání infekce a její sílu průměrně o 60%. Komise, která se specializuje na vyhodnocování rostlinných léků pro německý protějšek FDA, také echinaceu schvaluje k léčbě nachlazení a chřipek.

Poranění

Vědecké výzkumy potvrdily tradiční využití echinacey při léčbě povrchových ran. Echinacein – stejná látka jako ta, která brání choroboplodným zárodkům dostat se do tkání, zároveň podporuje hojení poškozené kůže tím, že podněcuje buňky k rychlejší tvorbě nové tkáně. Přípravky z echinacei lze přikládat na řezné rány, spáleniny, lupénku, ekzémy, herpes. Komise E schvaluje echinaceu na různá poranění.

Poševní záněty

Jedné německé studie se zúčastnilo 203 žen s opakovanými poševními záněty, kterým byl podán bud klasický farmakologický krém proti vaginálním zánětům, nebo stejný krém spolu s echinaceovou tinkturou. Během 6 měsíců se u 60% žen užívajících pouze krém zánět opakoval. U žen zároveň užívajících echinaceovou tinkturu se zmíněné potíže vrátily jen v 10% – což představuje statisticky významný rozdíl.

Chemoterapie a ozařování při rakovině

Pacienti, kteří chodí na chemoterapii, mají často silně snížený počet bílých krvinek, čímž se u nich zvyšuje riziko vzniku infekčního onemocnění. Němečtí výzkumníci podávali 150 lidem s pokročilou rakovinou jícnu a tlustého střeva při každé terapii echinaceovou tinkturu. Na místo snížení, u nich došlo ke zvýšení bílých krvinek.

Zdroj:
Díky výše zmíněné schopnosti podpory funkce bílých krvinek k “požírání” a likvidaci škodlivých mikroorganismů je třapatka účinným antibiotikem. Tato její funkce je o to přínosnější, že vlastně vyburcuje naše tělo k vlastní obraně, bez zbytečného užívání chemických antibiotik s mnohými vedlejšími a škodlivými účinky.

Její účinné látky pomáhají tělu likvidovat nejen bakterie, ale i viry a zárodky plísní. K této bylince bychom se měli obracet v případě všech druhů infekčních onemocnění, jako jsou chřipka, angína a jiná onemocnění dýchacích cest – funguje jako prevence i jako lék. Osvědčila se i při léčbě žaludečních vředů, nemocí střev, cévního systému a zánětlivých onemocnění ledvin a močových cest. Tinktura zředěná s vodou se užívá jako kloktadlo při bolesti v krku či zánětlivých onemocněních dásní.

Své uplatnění najde i při vnějším užití. Indiáni o ní říkali, že dokáže vyléčit každou ránu. Poraněné místo dezinfikuje, chrání před infekcí a urychluje hojení. Je účinná při léčení zanícených a špatně se hojících poranění kůže, některých typů ekzému či plísňových infekcí.
Další působení třapatky nachové:
Ve vyšších dávkách působí echinacea jako přírodní analgetikum, dokáže tlumit bolest.
V mnohých kulturách se jí také připisují afrodisiakální účinky a zlepšení sexuální kondice.
Užívá se jako podpůrný prostředek při léčbě nádorových onemocnění a její účinky při léčbě rakoviny se stále zkoumají v naději, že přijdeme na další protirakovinné a léčebné účinky.

Dobrou zprávou je, že užívání echinacei je vhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti, které tak můžeme uchránit před zbytečným nadužíváním chemických antibiotik s mnohými neblahými vlivy na náš organismus.

V doporučených dávkách nemá echinacea žádné vedlejší účinky. Nebyly také popsány nepříznivé projevy u těhotných a kojících žen. U lidí alergických na květiny z čeledi hvězdnicovitých může nastat alergická reakce i při užívání echinacey. Objeví-li se vám na kůži vyrážka nebo budete-li mít dechové obtíže, ihned se poraďte s lékařem.

« Prev: :Next »